English VersionFrench VersionDeutsch VersionTurkish Version

 
Login 
Mot de passe 
Mot de passe oublié ?

Recherche
 
   
22.05.2006

ÖTB ( Özel Tekne Belgesi ) düzenlenmesine başlandı.


Özel Teknelerin Kayıt, Belgelendirme ve Donatımına İlişkin Yönerge uyarınca özel tekneler adına ÖZEL TEKNE BELGESİ (ÖTB) düzenlenmesine Denizcilik Müsteşarlığı Bölge Müdürlüğü olan yerlerde Bölge Müdürlüklerince, olmayan yerlerde ise Liman Başkanlıklarınca başlandı.


Tekneniz adına düzenlenmiş Tonilâto Belgesi ile Özel Yat/Tekne Kayıt Belgesi’ni (özel yat, amatör balıkçı teknesi, diğer) aşağıdaki örnek dilekçe ekinde teknenizin kayıtlı olduğu Bölge Müdürlüğü veya Liman Başkanlığı’na iade etmeniz gerekmektedir.

Dilekçenizde;

T.C. Kimlik numaranız ile

Vergi numaranızın belirtilmiş olması zorunludur.

Ayrıca dilekçeniz ekinde Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) son taksidine ait makbuzun fotokopisi de bulunacaktır.

MTV makbuzu ve numaralar olmadan teknenizin elektronik sistemde kaydı olanaksızdır. İşlemde gecikmeleri önlemek amacıyla bu bilgilerin eksiksiz verilmesi gerektiği önemle hatırlatılır.

 

ÖTB, tekne boyu 24 metreyi aşmayan, Türk vatandaşı kişiler ile Türkiye’de oturma izni almış olan yabancı uyruklulara ve su sporlarında faaliyeti olan Türkiye’de kurulu dernek ve vakıflara ait tekneler adına düzenlenecektir. Yeni alacağınız ÖTB’nizi naylon kaplatmanızı veya bir naylon kılıf içinde muhafaza etmenizi öneririz. Teknenize ait tek sahiplik belgeniz ÖTB’dir. ÖTB, içindeki bilgiler değişmedikçe (satış, yapısal değişiklik v.b.) süresizdir, yıllık sörveyler kalkmıştır. Seyirde teknenizde, ÖTB’nin arka kapağında belirlenmiş emniyet teçhizatının süresi geçmemiş ve noksansız olmasına dikkat ediniz. Sahil Güvenlik Botlarının seyir esnasındaki denetlemelerinde noksan veya süresi geçmiş teçhizat ile seyire çıkılmış olduğunun saptanması halinde yasal işlem yapılacağını unutmayınız.

 

örnek dilekçe ve tam bilgi için; Amatör Denizcilik Federasyonu<- retour vers Détail
 
 
Mehmet Ünal